PSYCHOLOG

Poniedziałek 9.00 – 12.30 i 13.30 – 15.00

Środa 9.00- 13.00

Piątek 10.00 – 14.00

Dlaczego warto skorzystać z porady psychologa?

Pomoc psychologiczna może okazać się wsparciem lub źródłem informacji kiedy mamy problem lub trudność z którą nie potrafimy sami sobie poradzić i wydaje nam się, że wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości i strategie jego rozwiązania, a on nadal pozostaje lub wtedy kiedy nie wiemy co zrobić, jak się zachować wobec dotykającej nas trudności.

Z uwagi na jakie sytuacje szczególnie watro skorzystać z pomocy psychologa?:

- wszelkiego rodzaju zauważonych lub zdiagnozowanych zaburzeniach zachowania

- problemach emocjonalnych

- trudnościach w nauce

- kryzysach życiowych

- eksperymentowanie lub nadużywanie substancji psychoaktywnych

- uzależnienie od mediów społecznościowych

- problemy z respektowaniem przez dziecko norm i zasad ustalonych przez rodziców

Trochę o substancjach psychoaktywnych

Jak rozpoznać, czy moje dziecko eksperymentuje z substancjami psychoaktywnymi?

Narkotyki w dzisiejszych czasach są dostępne w przeróżnych postaciach : zaczynając od papierosów, tabletek, proszków, a kończąc na substancjach zapachowych powodujących stan narkotycznego upojenia. Dlatego nasze działania powinny polegać w dużej mierze na wnikliwej obserwacji zachowań, zwyczajów naszych dzieci oraz pewnych przedmiotów będących w ich posiadaniu, a które mogą sugerować kontakt z narkotykami.

Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na następujące sytuacje :

1.Nastolatek bardzo się zmienił : był otwarty, przyjacielski i szczery a teraz unika kontaktów z rodziną (nie chce brać udziału w żadnych spotkaniach, wspólnych wyjściach, a nawet posiłkach). Pogorszyły się jego kontakty z rodzeństwem.
2.Poważnie opuścił się w nauce, chodzi na wagary lub też spóźnia się na lekcje.
3. Ma trudności ze skupieniem uwagi (w szkole i w domu).
4. Coraz więcej czasu spędza poza domem, późno wraca, nawet gdy umawia się z rodzicami, że
o konkretnej godzinie będzie w domu. Nie chce też powiedzieć z kim i gdzie był.
5.Często bywa apatyczny, bardzo dużo śpi, a innym razem jest nienaturalnie pobudzony.
6.W jego pokoju często dziwnie pachnie lub dziecko pali tam kadzidełka czy świece zapachowe (może to być chęć zatuszowania zapachu np. dymu z marihuany). Z drugiej strony podejrzanym jest całkowity brak jakichkolwiek zapachów spowodowanych zbyt częstym wietrzeniem pokoju.
7. Ma bladą, ziemistą cerę. Na sugestię, że źle wygląda i może warto pójść do lekarza, żarliwie zapewnia, że świetnie się czuje i nie ma zastrzeżeń do swojego wyglądu. Stanowczo odmawia skonsultowania się z lekarzem.
8.Nie ma apetytu, zaczyna tracić na wadze.
9.Na co dzień je normalnie, ale zdarza się, że po powrocie do domu „rzuca się” na jedzenie (taki gwałtowny przypływ apetytu zdarza się po paleniu marihuany) lub na słodycze (po heroinie ciągnie go zwłaszcza do czekolady, ale gdy jej nie ma, może nawet wyjadać cukier z cukiernicy).

Podejrzenia powinny wzbudzić również sytuacje w których:

- giną pieniądze (nawet drobne sumy), łatwe do sprzedania przedmioty, a więc płyty, książki, ubrania, biżuteria, sprzęt elektroniczny. Z drugiej strony nagłe pojawienie się w domu obcych przedmiotów może sugerować, że być może nasze dziecko może pośredniczyć w sprzedaży narkotyków, a niestety taka działalność jest nie tylko karana sądownie, ale również może zakończyć się ich braniem.
- nastolatek, który ma kontakt z narkotykami, na jakąkolwiek próbę rozmowy dotyczącej brania narkotyków przez młodzież reaguje bardzo gwałtownie. Na pytanie, czy i on nie próbował, odpowiada wyjątkowo agresywnie.

Jeśli do tego zaczniemy znajdować u dziecka pewnego rodzaju akcesoria, które ułatwiają przyjmowanie środków odurzających, to powinien w nas zapalić się ALARM. Jakie są to przedmioty ? Mianowicie :

* szklane fifki do papierosów
* małe fajeczki
* pigułki, tabletki w nieopisanych fiolkach lub w opakowaniach po lekach
* opalone na czarno skrawki folii aluminiowej lub opalone łyżeczki (niektóre narkotyki się podgrzewa i wdycha   powstałe opary)
* małe torebeczki z przezroczystej folii, zabrudzone brunatną, ciemno zieloną lub białawą substancją, czyli resztkami narkotyków
* torebeczki z ziołami, kadzidła, świece zapachowe, które używane są do tuszowania zapachów pokoju.

Jeżeli więcej niż jedno z wyżej wymienionych zachowań zaobserwujemy u swojego dziecka, to nie powinno nas nic powstrzymać przed przyjęciem założenia : bardzo prawdopodobne, że nasze dziecko ma kontakt z narkotykami.

Jak więc pomóc naszemu dziecku?

Wszelkie potrzebne informacje znajdą Państwo w poniższym linku.